Liběna Štěpánová

Liběna Štěpánová, herečka, patří k ryzímu jádru souboru. Je tak trochu mámou souboru.Divadlo jsem nikdy nehrála (pouze Dorotku ve Strakonickém dudákovi, kde Švandu hrál Míra Holfeuer), ale moc jsem obdivovala všechny ochotnické herce. Sedávala jsem vždy v první řadě a hltala jejich um očima. Herci RÁDOBYDIVADLA KLAPÝ – Láďa Kaspar, Eva Andělová a Dana Cendrová mi připadali jako národní umělci. A pak se to stalo!!! Sám „veliký LÁĎA VALEŠ mě oslovil a nabídl mi DORU ve hře VRHAČI NOŽŮ !!!! Od té doby jsem členka souboru a za další role a roličky Vám moc a moc děkuju, páni režiséři: Láďo Valeši, Jardo Kodeši, Káťo Fixová, Káťo Baranovská, a Jiříku Krauzi. Mám vás všechny moc ráda!!!!


Liběnka, neboť tak jí většinou říkáme, nastoupila do čtvrtého představení v naší skromné historii. Bylo to představení podle rozhlasové hry Miklóse Hubaye Vrhači nožů a Liběnka hrála roli Dory, což nebyl lehký úkol, neboť se jednalo o velmi složitou, vícevrstevnatou postavu. Během téměř dvou hodin neopustila prostor jeviště a se svým kolegou Vladislavem Kasparem v roli Imreho spustili herecký koncert takovým způsobem, že diváci byli ke svým židlím doslova přikování, neboť byli zasažení notnou dávkou emocionality.

Liběnku jsem před tímto vystoupením neznal, vybavil jsem si ji posléze zpětně, že jsem ji zaregistroval na našich předcházejících představeních sedět v první řadě jako usmívající se půvabnou dámu, a já jsem v té době netušil, že vlastně v této dámě zraje pokušení zahrát si divadlo, která neměla tu odvahu nám to naznačit.

Stalo se to až poté, když jsem zhlédnul zkoušky libochovických ochotníků na hru Strakonický dudák, kde Liběnka ztvárnila roli Dorotky. A tenkráte přišel ten nápad, a tak jsem Liběnku oslovil; neváhala ani chvilku a nabídku přijala, zůstala, a tak tomu je k oboustranné spokojenosti dodnes.

Liběnka dovedla své postavy obzvláštnit jistou grácií, ať to byla role Lory ve Hvězdách na ranním nebi, role Almy Ekdahlové ve hře A Ježíšek už dávno…; nebo naopak – nebála se jít vyloženě na hranici dojímavé směšnosti jako bláznivá Evička v inscenaci Hory se připravují k porodu…, a ze stejného ranku k tomu můžeme přičíst i roli Rose ve Hřbitůvku v Ballybeg.

Liběnka je v současné době jedinou členkou souboru, která bydlí skutečně v Klapý, není žádnou „náplavou“, jako jsme my ostatní. Pokud se zkouší v Klapý, ať je to na jejím pracovišti v mateřské škole nebo v kulturním domě, vždy předchází před zkouškou opulentní pohoštění, které nám ráda přichystá, což ona sama považuje za samozřejmost.

Liběna Štěpánová se řadí ke stálým pilířům starších hereček (Andělová, Cendrová, Maťáková), na nichž Rádobydivadlo postavilo své úspěchy.                Valeš, Ladislav: Almanach 1986 – 2016