Skořápka pro pořadatele

Soubor: Rádobydivadlo Klapý

Autor: Marcin Szczygielski
Název hry: SKOŘÁPKA

Komedie o setkání zakřiknuté knihovnice a sebejisté zlatokopky. Dvě ženy, dva různé světy.  Vášeň, sny a odvaha prožít život naplno.

Překlad: Lena Pešák
Režie: Jaroslav Kodeš
Dramaturgická úprava: Vladimír Zajíc, Jaroslav Kodeš
Scéna a kostým: Gabriela Pojerová
Hudba: Jiří Strohner
Texty písní: Šárka Kavanová
Zpěv: Petra Studničková
Světla a zvuk: Jan Kaška a Václav Krycner
Inspice: Naďa Hladíková

Osoby a obsazení:
Halina Kocembová – Lenka Svobodová, Šťastná
Roxana Klíčková – Petra Maťáková
Marek a Muž mnoha tváří – Pavel Macák
Naděžda, uklízečka – Naďa Hladíková

Premiéra 25.1.2024 ve Vrchlického divadle v Lounech

Rádobydivadlo je čistě amatérský soubor, který působí na divadelním poli přes třicet let. Dramaturgie souboru je pestrá, nicméně preferuje náročnější repertoár. V současné době soubor prochází generační výměnou, hledá do svých řad především mladé herce, kteří by byli ochotni nejen zkoušet nové inscenace, ale také dlouhodobě vydržet jejich reprízování. A i když soubor nemá nějakou stálejší  střechu nad hlavou, stále pracuje a zajíždí  do mnoha koutů naší republiky.

 

Marcin Szczygielski (narozen 28. 5. 1972 ve Varšavě) – polský spisovatel, novinář a grafický designér. Začínal jako žurnalista v různých časopisech, vedl i polskou mutaci měsíčníku Playboy. Jeho literárním debutem je satirický román PL-BOY aneb Devět a půl týdne v životě redakce (2003), v němž popisuje média prostřednictvím redaktorů časopisu pro muže. PL-Boy měl úspěch, a tak Marcin napsal pokračování a postupně se odklonil on žurnalistky k romanopisectví. V roce 2007 mu vyšel gay román Berek, pojednávající o setkání dvou světů: osvobozeného gaye Pawla a konzervativní katoličky Anny. Román autor adaptoval i pro divadlo. Hru nazval „Berek aneb přízrak mohéru“ a premiéru měla v roce 2009. Román i jeho divadelní podoba jsou postaveny na vyhroceném charakterovém protikladu dvou postav. Tento tvůrčí princip založený na kontrastech je pro autora typický a velmi často ho uplatňuje ve své obsáhlé tvorbě. V Polsku je Szczygielski dnes známý a nejvíce oceňovaný především díky tvorbě pro mládež, za kterou získal mnoho prestižních cen.

Skořápka (polsky Wydmuszka) měla světovou premiéru 26. února 2010 ve varšavském Teatru Komedia.  Hlavní role ztvárnily: Anna Guzik a Joanna Liszowska, režii měl Tomasz Dutkiewicz.

Inscenace hry Skořápka je 41. premiérou Rádobydivadla Klapý.
Sponzorem inscenace je Novák – papír, s.r.o., Stradonice

Kontakty: www.radobydivadlo.cz

 ZPĚT    na úvodní stránku