Bilancujeme rok 2023

Bilance souboru za rok 2023

V roce 2023 se hrálo: Jacobowski a Stjerbinski 6x, Bulšit 13x, Čarodějky 5x, Penzionek 3x. Celkově jsme odehráli 27 představení. Derniéru měl Jacobowski a Stjerbinski.  Naopak premiéru měl Penzionek. A začaly se zkoušet dvě nové inscenace. Maminy a Skořápka. Klapáka roku obdrželi Olinka Psotová a Václav Špirit.

Teď podrobněji: Soubor se i letos zúčastnil postupových soutěžních přehlídek, a to směrem na Piknik Volyně a směrem na Krakonošův divadelní podzim.

Bulšit si zajel soutěžně do Turnova na Modrého kocoura 16.2. 2023. Získali jsme cenu za výborné herectví celého kolektivu. Postup jsme ale neobdrželi. Můžeme příští rok zkusit postup na KDP 2024. A s touto inscenací jsme uskutečnili i první Rádobyvagant na hrad Krakovec a do Luhu pod Branovem.

Čarodějky se představily na Děčínské bráně 25. 3. 2023. Získaly doporučení na Piknik Volyně, hlavní cenu a několik čestných uznání. Doporučení však neproměnily v postup do Volyně, a bohužel se z interních důvodů nemohly zúčastnit nové postupové přehlídky Bez zbytečných řečí – Český Femad v Plzni, který je postupovou přehlídkou směrem k Femadu Poděbrady.

Jacobowski a Stjerbinski se zahrál soutěžně na Klicperově Sadské 15. 4. 2023 dubna. Přivezli jsme si mnoho cen (za režii i herecké výkony) a nominaci do Vysokého nad Jizerou. Ve Vysokém jsme hráli 14.10.2023 od 15.00, jako hosté na závěr přehlídky a nesoutěžně proto, že Jarda Kodeš byl současně předsedou vysocké poroty. Což by v případě soutěže JaS byl střet zájmů. Dále jsme hráli v Boleradicích, na Rádobyfestu, ve Dvoře Králové, na Sázavě, a mělo se hrát ještě v Němčicích na Hané, Plzni, Lounech, Nučicích a derniéra měla být v Neratovicích v březnu 2024. To bylo nasmlouváno. Bohužel jsme museli skončit dřív, v říjnu 2023 ve Vysokém nad Jizerou. Jirka Chadraba a Luboš Fleischmann už s námi nechtěli těch posledních pět plánovaných repríz dohrát a náhradu jsme neměli. Škoda.

Hostina dravců se přihlásila do Josefova Dolu, ale protože se tam hlásilo víc souborů než pořadatelé mohli pojmout, nezahrála si tu a tudíž vypadla letos ze soutěže. Může to zkusit příští rok znovu. Je otázka, zda se ještě podaří inscenaci vzkřísit.

Koncem května soubor připravil autorskou inscenaci Rosti Soukupa Penzionek. Tato inscenace zatím do žádné soutěže nezasáhla. Měla zatím dvě reprízy v Lounech a Postoloprtech.

Na podzim začal Láďa Valeš zkoušet novou hru pod pracovním názvem Maminy od Hadar Galron. Hra pro devět žen a jednoho muže a několik dětí je pohledem třígenerační rodiny na mateřství, výchovu dětí a manželské soužití. Premiéru očekáváme v první polovině roku 2024.

V prosinci 2023 jsme trochu neplánovaně začali zkoušet hru polského autora Marcina Szczygielského Skořápka. Tuto hru v roce 2022 nastudovaly pohostinsky Lenka Šťastná, Svobodová a Petra Maťáková se souborem ve Stochově. Divadlo Stochov ji ovšem v roce 2023 stáhlo. Děvčata ji chtěly hrát dál, a tak Rádobydivadlo jim vyšlo vstříc, a v nové režii Jardy Kodeše a scénografii Gabriely Pojerové ji uvedlo v nové premiéře 25. ledna 2024.