Rádobyfest po dvacáté druhé.

Setkání členů, přátel a diváků Rádobydivadla v Klapém

Rádobyfest, Memoriál Jaromíra Holfeuera, se konal v kulturním domě v Klapém ve dnech 29.-30. září 2023 po dvaadvacáté. V pátek se odehrála dvě představení spřátelených divadelních souborů, v sobotu dokonce šest. V Klapém nic není samozřejmé a všechno je příjemně punk.

Den sv. Václava strávili technici Pavel Hurych, Honza Kaška a Vašek Krycner přípravou kulturního domu. V sále bez jakékoli světelné a zvukové techniky, s podivně lomeným pódiem a neakustickým lamelovým stropem dokázali vykouzlit dva hrací prostory a hlediště až pro sto diváků. (Minutový časosběr zde https://www.facebook.com/radobydivadlo/videos/343183218102777

Liběna Štěpánová se starala o zázemí, dary od sponzorů a drobnosti typu chybějící části kostýmů či zapomenuté ešusy. Ladislav Valeš vítal soubory a moderoval jednotlivá představení. Oběd a večeři zajistil provozovatel místní restaurace, ovšem hlad nehrozil ani v mezičase. Konzumace pochutin dodaných Klapačkami a Klapáky patří k dobré tradici Rádobyfestu. Letos kupodivu nevyhrála domácí sekaná ani tvarohový koláč s borůvkami, ale vynikající místní jablka a jablečný mošt. A divadlo, samozřejmě.

V pátek přivezli Li-Di předpremiéru u nás poprvé uváděné hry Neila LaButeho Odpověď na všechno. „Hotelový pokoj, tři ublížené ženy a plán na pomstu. On tě znásilnil, copak to nechápeš? Carmen pro Paige, Paige pro Cindy a Cindy pro Carmen. Alespoň taková byla dohoda.“ Jako by se v komorním dramatu s prvky černého humoru a s Terezou Rozmarovou, Terezou Vodseďálkovou a Markétou Husarovou v hlavních a jediných rolích setkali cizinci ve vlaku s něhou našich dam (ach!). Režiséry byli Zdeněk Zajíček a Tomáš Hart. Hrálo se pod jevištěm a diváci na dva kroky od hereček si představení užili.

Jacobowski a Stjerbinski pořádajícího Rádobydivadla začal o hodinu později, než bylo plánováno. Čas do začátku vyplnil šarmér Ladislav Valeš veselými historkami ze života souboru. Samotné představení doplácí na malou reprízovost a v případě Rádobyfestu snad také na noční únavu.

O sobotním dopoledni se v Klapém vařilo, a to pro třicítku dětí. Hrnečku vař aneb Dvě pohádky pro mlsné jazýčky Vlastimila Pešky nabídl pražský soubor Máj v režii Magdaleny Mikešové a s Ivankou Vadlejchovou, Míšou Zoulovou, Klárou Hüttlovou a Františkem Tvarohou v hlavních rolích. Pohádky jsou barevné, vtipné a rozezpívané. Obzvláště Vlk Františka Tvarohy, co byl přiznaně víc bačkoroidní než zlý, potěšil.

Českolipský Lakomec nezklamal. Třeskutá komedie s režisérem Václavem Klapkou v titulní roli Harpagona, účastnice letošního Jiráskova Hronova a čerstvá vítězka Sokolovské čurdy, nedala nám usnouti v poobědovém čase. Inscenace a herecká souhra už je na takové úrovni, že pohrávání si s Molierem se stává pohráváním si s pohráváním si s Molierem a to se stává pohráváním si s pohráváním si s pohráváním si s Molierem (ad lib.). Mnohé fórky a gagy vznikají ještě během představení (dnes asi ten o skutečné profesi Kleanta), jiné zůstávají (třeba ten o Eliščině sociální skupině, v níž se myslí na sex, i když se hovoří o koťátkách).

Dramatická monokomedie Dokud se randí Spolku MonAmour Mnich (kdybyste nevěděli, Mnich je malebná vesnička mezi Jindřichovým Hradcem a Kamenicí nad Lipou) poputuje za necelých čtrnáct dní do doplňkového programu KDP ve Vysokém nad Jizerou a doporučení má i do programu Jiráskova Hronova. Což je dobře! Peripetie čtyřicítky s biologickými hodinami, kterým pomalu dochází baterka, popsaly s větším než malým množstvím nadhledu Bety Minářů a Monika Nováková, při čemž druhá jmenovaná je v režii prvně jmenované interpretuje. Pro mne největší zážitek z Rádobyfestu – smíchy jsem málem brečela.

Dobronínští Zmatkaři měli přivézt komedii o tom, že není nebe, není peklo, je jen Podnebí, ale nakonec přicestovali s kusem Laurenta Ruquiera Uděláte mi to znova? Francouzskou konverzační komedii z prostředí kliniky estetické chirurgie uváděla v roce 2011 nedaleká libochovická scéna, rovněž v režii Petra Soumara. Za těch dvanáct let samozřejmě úroveň hry a jejího humoru nestoupla. V inscenaci Zmatkařů leccos zachraňují charismatičtí účinkující s Ondřejem Novotným v čele.

V SEXu nučické ŽUMPY stále šest partyzánů v zemljance ve Stromovce spřádá plány na vyhození vlaku a i na Rádobyfestu vyvolávalo jejich (ne)jednání salvy smíchu.

Studentský soubor Random sdružuje více či méně zkušené divadelníky z celé republiky. Jako cvičení stylu a k potěše diváků si zvolil Feydeauovu frašku Proutník pod pantoflem a pojal ji dílem jako žánr, dílem jako grotesku filmovou. Díky zajímavým režijním nápadům a nasazení účinkujících měl Rádobyfest důstojnou a zábavnou tečku. A zároveň se kruh uzavřel – jeho poslední představení, stejně jako to první, režíroval Tomáš Hart, o kterém nesporně ještě uslyšíme.

Setkání členů, přátel a diváků Rádobydivadla se mohlo konat díky podpoře Obecního úřadu a díky sponzorům – Jiřímu Procházkovi, Zemědělskému družstvu Klapý a firmám Elmo Schoř s.r.o., Anette a ŠINFELT s.r.o. Díky nejen jim, ale všem, kteří strávili poslední zářijový víkend zábavou ala Rádobydivadlo Klapý.

Petra Richter Kohutová